Pielęgnacja makramy

Jak wygląda proces tworzenia makramy?

Anna Kloz
1 kwietnia 2021
0

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób powstają te wszystkie torebki, łapacze snów i inne makramy? Pokażę Ci cały ten proces "zza kulis". Bez obrabianych zdjęć i idealnie dociętych sznurków - te są dopiero efektem końcowym pracy. Zaczyna się od projektu i sterty pociętych sznurków. Wszystkie poniższe zdjęcia pochodzą z mojej prywatnej galerii. Jeśli masz u siebie jakąś Pleciankową makramę, to zaraz zobaczysz jak powstawała. Zaczynamy...

Makrama, czyli co dokładnie?

Makrama jest sztuką wiązania sznurków. Ta technika sięga swoimi korzeniami aż do starożytności. Tradycja jest więc przeogromna. W średniowieczu mogli sobie na nią pozwolić nieliczni. Makrama zdobiła wtedy szaty królewskie. Przez ten ogrom czasu, od starożytności po dzień dzisiejszy, przeżywała okresy zapomnienia i odrodzenia. Teraz zdecydowanie wraca do łask i coraz więcej osób ją na nowo odkrywa.

Tworzenie makramy, czyli jak to się robi?

Rękodzieło ze sznurka powstaje w 6 etapach. Cała makrama jest wyłącznie dziełem rąk. Nie używam maszyny do szycia. Przyznam, że nawet nie potrafię. Tworzenie torebki 20x30 cm (bez pracy koncepcyjnej i wybierania odpowiednich materiałów) to minimum 10 godzin. Łapacz snów do pokoju dziecięcego zajmuje ok. 4 godzin. 

Wszystko powstaje na bazie węzłów. Kilka podstawowych splotów, po rozbudowaniu ich i łączeniu z innymi, może zdziałać cuda! 

Projekt

Projekty torebek z makramy autorstwa Plecianki
Projekty pleciankowych torebek

Historia każdej makramy zaczyna się od projektu. Źródeł inspiracji może być bardzo dużo. Pinterest, Instagram, natura. To moje Top 3. Znajduję coś, co bardzo mi się podoba, a później filtruję to przez własny styl pracy i dodaję coś od siebie. W ten sposób powstaje coś całkiem nowego, pleciankowego.

Ważne na tym etapie jest też branie pod uwagę sposobu łączenia ze sobą różnych splotów. Nie każde można płynnie i estetycznie ze sobą zestawiać. Wszystko zależy od tego, ile sznurków obejmują.

Nazwa przychodzi różnymi drogami. Czasem jeszcze przed realizacją projektu wiem, że to będzie np. Fuksja. Bywa też tak, że dopiero efekt końcowy zaczyna pasować do jakiejś nazwy, w moim przypadku kwiatu. Jak widać czasem działam od końca, najpierw projekt, później muza.

Przygotowanie materiałów

Mocowanie sznurka na obręczy #plecianki
Mocowanie sznurka

Wzniośle już było, więc czas na trochę mozolnych działań. Kiedyś trzeba dociąć tych 36+ sznurków, każdy po 4,5 m. Wszystkie mierzone centymetrem krawieckim. Kiedy robiłam swoją pierwszą torebkę stwierdziłam naiwnie, że wystarczy zmierzyć jeden sznurek i od niego docinać kolejne. No niestety, nie wzięłam pod uwagę, że sznurek się trochę rozciąga. Dlatego w pierwszą torebkę mogę włożyć co najwyżej portfel lub telefon...

Później jeszcze tylko mocowanie, przyczepienie do wieszaka na ubrania z Ikei i można zacząć wyplatać.

Plecenie

Wyplatam torebkę ze sznurka bawełnianego, a obok mnie leży pies
Proces wyplatania makramy

A teraz relaks. Chociaż na początku do relaksu było mi daleko. Przed kupieniem wieszaka na ubrania z Ikei mój kręgosłup nie lubił makramy. Ale kiedy już pojawił się w moim domu ten "mebel", przyszła też wygoda.

Najtrudniej jest zacząć, kiedy jeszcze sznurki są na tyle długie, że się plączą. I na tyle atrakcyjne, że aż kuszą psiaka do zabawy. Im więcej splotów, tym krótszy sznurek i wygodniejsza praca. Łatwiej zaplata się sznurek pleciony, bo on się nie rozwarstwia. Za to sznurek skręcony pięknie wygląda po rozczesaniu, ale niestety trzeba z nim obchodzić się dużo delikatniej, bo się łatwo plącze. Każdy z nich jest dobry do czegoś innego.

Efektem końcowym tego etapu są gotowe sploty. Cała makrama przypomina trochę dywan. W następnym kroku z tego dywanu powstanie torebka lub inne dzieło.

Docinanie i wykończenie

Bardzo lubię ten etap. Z niego wyłania się efekt końcowy. To dopieszczanie szczegółów. Czasem wchodzi tu do gry igła z nitką i szydełko. Docinam sznurki do odpowiedniego kształtu, przyszywam zapięcia, łączę torebkę w całość, podszywam końcówki.

To czas na lekkie stłumienie wygórowanego perfekcjonizmu. Dawniej miałam problem z tym, że nie wszystko jest idealnie prościutkie. Teraz widzę w tym wyjątkowość rękodzieła i niepowtarzalność makramowych produktów. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych standardów. Wręcz przeciwnie. Każda makrama, która wędruje do Klienta musi spełnić wymagania, inaczej traci swój urok.

Zabezpieczenie sznurka

Odkształcenia nie zawsze są fajne. Nawet w rękodziele. Dlatego niektóre elementy potrzebują, według mnie, usztywnienia. Chodzi tu głównie o rozczesane liście i pióra. Naturalny krochmal do makram sprawdza się tu idealnie. No i bardzo funkcjonalna sprawa, czyli perfumy do makramy. Nie dość, że pięknie pachną, to jeszcze pomagają utrzymać czystość sznurka na dłużej. Jeśli lubisz funkcjonalne rozwiązania, to pewnie ten akapit Ci się spodobał.

Zabezpieczam też sznurek, który zostaje po docinaniu. Wykorzystuję go w innych projektach, np. przy mocowaniu obręczy i sznurka do wieszaka. Resztki sznurka skręcanego za to stają się częścią innych piórek, włosami czy sukienką aniołka. Do kosza trafiają tylko takie kawałki, z których nie dam rady już nic zrobić, a i te czasem zamiast w śmieciach, lądują w legowisku mojego psa.

Test jakości

Pies liże swoją smycz z makramy
Malwa - mój niezawodny tester jakości

No i nadchodzi chwila prawdy. Niektóre projekty pomaga mi testować Malwa. Niestety smycz z powyższego zdjęcia nie wytrzymała jej wiosennej energii. Sam sznurek i splot są nadal bez zarzutu, ale karabińczyk był zdecydowanie za mały.

Torebek i łapaczy snów Malwa nie testuje. To już moje zadanie. Sprawdzam, czy sploty są odpowiednio mocne, a mocowania trwałe. Pokazuję też efekt końcowy kilku osobom i proszę ich o opinię.

A więc już wiesz, skąd bierze się cena rękodzieła

Tworzenie makramy to proces, a rękodzieło jest produktem Premium. Ma w sobie parę dobrych godzin pracy rękodzielnika, jego pasję i pomysł. Każda makrama jest nieco inna. Nie ma możliwości zrobienia ręcznie w 100% identycznego dzieła. A to znaczy, że masz u siebie coś, czego nie ma nikt inny w żadnym zakątku świata 🙂

Kategorie

Komentarze

wyraź swoją opinię
5 1 głos
Oceń wpis
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Makrama - Sklep Internetowy Plecianki to miejsce, w którym znajdziesz autorskie produkty wykonane ręcznie techniką makramy. Naturalne torebki i dodatki do wnętrz ze sznurka.
Informacje
Zakupy
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram