Pielęgnacja makramy

Czyszczenie makramy - kilka trików

Anna Kloz
11 lutego 2021
2

Wiele osób ma wątpliwości przed kupnem makramy, bo nie bardzo wie jak o nią zadbać. Też masz ten dylemat? A może masz już jakąś makramową perełkę, ale boisz się ją czyścić. Bo co jak się zepsuje, zniekształci lub straci kolor? Mam dla Ciebie kilka trików, dzięki którym pielęgnacja makramy przestanie być aż tak dużym problemem.

Sznurek pleciony i skręcany

Zacznijmy od dwóch głównych rodzajów sznurka, z którego została stworzona Twoja makrama. To ważne, bo ich czyszczenie trochę się różni.

Sznurek pleciony składa się ze ścisło splecionych włókien, zazwyczaj bawełny. Często w samym środku znajduje się rdzeń (wypełnienie) z poliestru lub bawełny. Tego sznurka nie da się rozczesać. To znaczy, jak ktoś się mocno uprze, to pewnie podoła temu zadaniu, ale nie wygląda to dobrze 😉

Sznurek skręcany jest bardziej miękki i można go bez trudu rozczesać. Świetnie nadaje się do tworzenia frędzli, liści i piórek. Włókna są w nim luźniej skręcone. W przeciwieństwie do sznurka plecionego, lepiej całkowicie zrezygnować z prania go w pralce.

Dobrze, to jak już wiesz, z którym sznurkiem masz do czynienia, idziemy dalej.

Czyszczenie makramy w 4 prostych krokach

Najlepiej zacząć od sprawdzenia etykiety i zaleceń producenta, jeśli takowe są.

Z doświadczenia wiem, że nie na wszystkich sznurkach są umieszczane. Jeżeli kupiłeś makramę w sklepie, zerknij na plakietkę. Jeśli masz ją od rękodzielnika, zapytaj, czy producent zaleca konkretne rodzaje prania sznurka, temperaturę wody lub prasowanie.

Krok 1. Usuń kurz

To sposoby, które są bezpieczne i dla sznurka plecionego i skręcanego. Jeżeli jest ładna pogoda i możesz wyjść na zewnątrz, usuń kurz przy użyciu delikatnej miotełki, np. z piór. W domu tego nie polecam, bo to będzie syzyfowa praca. Kurz wróci jak bumerang.

Jeżeli nie chcesz zdejmować makramy ze ściany, możesz ją odkurzyć odkurzaczem z wąską nasadką (taką, przeznaczoną do materaców). Sprawdza się też też rolka do ubrań, chociaż ona nie dociera do wszystkich zakamarków 😉

Krok 2. Upierz

Kiedy już usuniesz cały nadmiar kurzu, możesz przejść do prania. Oczywiście, jeśli jest taka potrzeba. Najpierw usuń plamy specjalnymi środkami do czyszczenia dywanów. Postępuj zgodnie z instrukcją, żeby nie uszkodzić sznurka. Uważaj szczególnie na makramy o wyrazistych kolorach. Wypróbuj najpierw środek w mało widocznym miejscu.

Możesz też użyć letniej wody i niewielkiej ilości proszku do prania lub delikatnego mydełka odplamiającego. Rozetrzyj je delikatną szczotką lub ściereczką, koniecznie białą, żeby nie zafarbować sznurka. Dobrze też najpierw wypróbować ich działanie w mniej widocznym miejscu. Pamiętaj o tym, żeby dobrze je spłukać. Inaczej w miejscach ich zalegania makrama stwardnieje.

Wyroby ze sznurka plecionego bawełnianego możesz też uprać ręcznie lub w pralce w niskiej temperaturze i na małych obrotach. W niektórych pralkach są specjalne programy prania ręcznego. Mimo wszystko ja polecam jednak pranie ręczne. Masz wtedy większy wpływ na zachowanie wzoru. Nie wszystkie dzieła również dasz radę włożyć do pralki. Profile, korale, piórka, gałęzie, metalowe okucia - to wszystko uniemożliwia pranie mimo, że sznurek jest pleciony z bawełny.

Bądź delikatny przy wyciskaniu makramowego dzieła, żeby nie uszkodzić wzoru. Jeśli to możliwe przeczesz ją palcami, żeby pozbyć się nadmiaru wody.

Krok 3. Wysusz

Najlepiej suszyć makramę na świeżym powietrzu. Tylko mała uwaga. Unikajcie miejsc nasłonecznych i wilgotnych. Musi być dobra cyrkulacja powietrza, żeby zapobiec pleśnieniu. To też dobry pomysł na przewietrzenie makram od czasu do czasu.

W takich porach roku jak zima czy jesień, nie ma możliwości suszenia na zewnątrz. Nie poddajcie się pokusie umieszczenia makramy na grzejniku, bo może Wam się skurczyć.

Po wysuszeniu możesz delikatnie roztrzepać makramę i ją naciągnąć oraz rozprowadzić sznurki, jeśli jest taka potrzeba.

Krok 4. Zabezpiecz

Na rynku znajdziesz też specjalne środki, które pomogą utrzymać czystość dzieł ze sznurka na dłużej. Jednym z nich są perfumy do makram. Sprawiają, że kurz nie osiada na nich tak łatwo.

Kiedy czyścić makramę?

Na koniec kilka słów o tym, kiedy zabrać się za czyszczenie. Te dzieła są delikatne, więc najlepiej dbać o ich czystość regularnie. 

Usuwaj kurz z makram ściennych średnio raz w miesiącu. Dodatki, z których korzystasz w większym stopniu, np. dywany, podkładki, serwetki, czapki, dobrze jest czyścić częściej. Raz na dwa tygodnie pozbądź się z nich kurzu i ewentualnych zabrudzeń.

Daj mi znać, czy te sposoby Ci pomogły 😉 Jeśli znasz jeszcze inne metody, napisz, chętnie poszerzę swój asortyment.

Kategorie

Komentarze

wyraź swoją opinię
5 3 głosów
Oceń wpis
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Popularne
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
trackback

[…] Więcej na ten temat przeczytasz w artykule 🔔 Czyszczenie makramy - kilka trików. […]

trackback

[…] Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o makramę i jej czystość w późniejszym czasie, zajrzyj do artykułu 👉 Czyszczenie makramy - kilka trików […]

Makrama - Sklep Internetowy Plecianki to miejsce, w którym znajdziesz autorskie produkty wykonane ręcznie techniką makramy. Naturalne torebki i dodatki do wnętrz ze sznurka.
Informacje
Zakupy
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram