Inspiracje

Co to jest styl boho i skąd pochodzi?

Anna Kloz
25 stycznia 2022
0

Pewnie z boho zetknęłaś się już wiele razy. Ostatnio stało się modne. Na Instagramie i portalach wnętrzarskich zrobiło się o nim głośno już jakiś czas temu. Cieszę się, że oprócz tego, co to jest styl boho, ciekawi Cię też jego historia. Kiedy ją poznasz, cała układanka bohemy złoży się w Twojej głowie w jedną całość. Łatwiej będzie Ci też rozpoznać boho i świadomie wykorzystywać go w aranżacji swojego otoczenia.

Co to jest boho?

Boho jest jednym ze styli, który możesz wprowadzić do swojego domu i garderoby. Najczęściej przywodzi skojarzenia o ciepłym lecie, festiwalach, zwiewnych sukienkach i etnicznych dodatkach. Mówię tu bardziej o bawełnianych, kolorowych koszulach niż o leginsach w panterkę. Jeżeli cenisz sobie niezależność, luz, wolność i naturalność - pokochasz boho od pierwszego wejrzenia. Lekkość, różnorodność, zwiewność i zamiłowanie do barw to główne cechy, które przyciągają do niego coraz większą grupę osób. Będziesz jedną z nich? Przekonajmy się.

Boho znaczenie

Boho to skrót od francuskiego bohémien, czyli cyganeria, bohema. Określa artystów, którzy uwielbiali wspólnie tworzyć i przeciwstawiali się wszystkiemu, co związane z materializmem. Kochali niezależność i wolność. Buntowali się przeciwko sztywnym normom społecznym. Mieli odwagę, żeby to manifestować swoim malowniczym ubiorem i stylem życia rodem z cygańskiego taboru.

Kobieta tańcząca w barwnej, cygańskiej sukience
Styl boho czerpie z kultury romskiej

Jako ciekawostkę dodam, że Bohemia w języku łacińskim oznacza Czechy. Co mają Czechy do bohemy? Nie nie, boho nie narodziło się w Czechach. Po prostu uważano, że Romowie pochodzą z tego kraju, co wcale nie jest prawdą. Ich przodkowie żyli w północno-zachodnich Indiach. Za to wędrowny tryb życia Romów, ich kreatywność i artyzm stały się inspiracją dla bohemy.

Gdzie narodził się styl boho?

Styl boho ma już ponad 200 lat. Wyobraź sobie Francję, a dokładniej Paryż tuż po rewolucji fancuskiej. Cała misternie zbudowana hierarchia społeczna stanęła na głowie. Przepaść między pławiącym się w luksusach i przywilejach duchowieństwem oraz szlachtą a biednymi, obciążonymi wysokimi daninami chłopami była ogromna. Doszło wreszcie do buntu, rewolucji, która za cel postawiła sobie równość wszystkich obywateli wobec prawa.

Co to jest styl boho - początki po rewolucji francuskiej
Styl boho powstał w XIX wieku, po rewolucji francuskiej

Idea jak najbardziej szczytna. Narodziła się z niej Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela. To ogromny krok z dziejach Francji. Jednak jest również druga strona tego medalu... Artyści, którzy do tej pory utrzymywali się dzięki mecenatowi - opiece wpływowych i bogatych miłośników sztuki, stracili źródło dochodów. Arystokracja straciła wiele i już wcale tak chętnie nie dzieliła się majatkiem z artystami. Stanęli więc przed dużym wyzwaniem. Bieda zapukała do ich okien i musieli jakoś przystosować się do nowych warunków. Zrobili to w pięknym stylu boho!

Malarze, poeci, aktorzy i inni artyści odrzucili burżuazyjny styl życia i postawili na rozwój duchowy oraz poszerzanie horyzontów wyobraźni. Wylądowali w zakamarkach Paryża, gdzie mieszkali również Romowie. Paryska, artystyczna cyganeria prowadziła barwne życie. Inność przekuła w atut. Za nic miała krążące opinie o tym, jakoby jej przedstawiciele stali się dziwakami, wyrzutkami, outsiderami. Nie obchodziły ich utarte formy, normy i konwenanse. Jako, że nie mieli zbyt dużych środków, korzystali z tego co naturalne i ogólnodostępne.

Do obecnej formy stylu boho swoje 3 grosze dołożyli również amerykańscy hipisi. Ich filozofia życia była bardzo podobna do bohemy. Konsumpcjonizm i gromadzenie majątku nie było tym, czego pragnęli doświadczać. Wolność, radość - to celebrowali.

Co to znaczy styl boho we wnętrzu?

Jeżeli chciałabyś, żeby Twoje pomieszczenia nabrały trochę boho klimatu, postaw na różnorodność. Twórz niekonwencjonalne połączenia i kontrolowany miszmasz, w którym będziesz czuła się dobrze. Zestawiaj meble vintage z nowoczesnymi, wykorzystuj różne materiały i faktury. Świetnie sprawdzają się m.in. bawełna, juta, wiklina, rattan, len, trawa morska, drewno. Boho to również śmiałe połączenia kolorystyczne. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym stylem radzę Ci unikać bardzo radykalnych połączeń, bo można przez to osiągnąć kiczowaty efekt.

Pewnie po poznaniu historii bohemy nie dziwią Cię już te odważne, luźne zestawienia, z którymi w boho można solidnie poszaleć. Ten styl daje wolność, wygodę, swobodę. Możesz w nim wyrażać swoją osobowość na różne sposoby.

Jakie dodatki wybrać, żeby wprowadzić do domu klimat stylu boho?

Zdradzę Ci pewien sekret. Styl boho kocha makramę i wiesz co, ona jego też... Makramy, makatki, łapacze snów czy kwietniki ze sznurka są idealne, by powitać boho w swoim domu. Dekoracje wykonane ręcznie ze sznurka bawełnianego bez problemu wpasujesz w każdy rodzaj pomieszczenia boho - od biura po sypialnię. Jednak makrama nie jest zarezerwowana wyłącznie dla tego stylu. Jeżeli chciałabyś sprawdzić, czy pasuje do Twojego mieszkania, zajrzyj do artykułu 👉 Dodatki do domu. Do jakich wnętrz pasuje makrama?

Podsumowując...

Wiesz już, co to jest styl boho i jak możesz w łatwy sposób przemycić go do swojego domu. Zrób to szczególnie, jeśli lubisz niezależność, luz i naturalność. Otaczaj się dobrą energią i przedmiotami, które wyrażają Cię i sprawiają, że czujesz się dobrze. Powodzenia!

Kategorie

Komentarze

wyraź swoją opinię
0 0 głosów
Oceń wpis
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Makrama - Sklep Internetowy Plecianki to miejsce, w którym znajdziesz autorskie produkty wykonane ręcznie techniką makramy. Naturalne torebki i dodatki do wnętrz ze sznurka.
Informacje
Zakupy
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram